• Procedury

        • PROCEDURA KONTAKTÓW Z RODZICAMI

           

          obowiązująca

           

          W SZKOLE PODSTAWOWEJ

          im. Krystyny i Andrzeja Potockich w Miękini

           

           

          Procedura dotyczy nauczycieli, wychowawców i rodziców uczniów.

           

          Informacji o uczniu udzielają wyłącznie nauczyciele przedmiotów, wychowawca, pedagog szkolny oraz dyrektor i osoba zastępująca dyrektora  szkoły.

          Poniżej ustalono kolejność działań, miejsce i czas przeprowadzenia poszczególnych czynności, mając na względzie dobro procesu dydaktycznego oraz bezpieczeństwo uczniów:

          1. Miejscem kontaktów rodziców z nauczycielami i wychowawcami jest szkoła, w uzasadnionych przypadkach miejsce zamieszkania ucznia.
          2. Kontakty rodziców z nauczycielami odbywają się według harmonogramu przedstawionego na pierwszym spotkaniu z rodzicami.
          3. Celem spotkań z rodzicami jest współpraca m.in. w zakresie wychowania oraz informowanie o postępach dzieci w nauce.
          4. Informacje o zebraniach z rodzicami zamieszczane są na stronie internetowej szkoły, oraz przekazują je wychowawcy klas.
          5. Rodzice mają możliwość spotkania ze wszystkimi nauczycielami w sprawach szkolnych na wyznaczonych konsultacjach – wg ustalonego harmonogramu zamieszczonego na stronie internetowej szkoły oraz podanego przez wychowawców klas.
          6. Spotkania odbywają się w formie:
            • zebrań ogólnych z rodzicami,
            • zebrań Rady Rodziców,
            • indywidualnych konsultacji,
            • zebrań klasowych.
          7. Rodzice uczniów szkoły mogą dodatkowo kontaktować się osobiście z nauczycielami w przypadkach uzasadnionych po uprzednim uzgodnieniu terminu spotkania z nauczycielem (telefonicznie przez sekretariat szkoły) lub pisemnie przez wpis w zeszycie do korespondencji ucznia oraz w Dzienniku elektronicznym.
          8. W trakcie prowadzonych przez siebie zajęć szkolnych (w tym również dyżurów śródlekcyjnych) nauczyciel nie może przyjmować rodziców.
          9. Miejscem kontaktów nauczycieli i rodziców na terenie szkoły są sale lekcyjne (nie pokój nauczycielski) oraz gabinety (dyrektora, pedagoga). Poza tymi miejscami informacji nie udziela się.
          10. W uzasadnionych przypadkach informacja o uczniu może być udzielona rodzicowi telefonicznie.
          11. O zmianach terminu spotkań z rodzicami wychowawca lub upoważniony przez dyrektora nauczyciel jest zobowiązany pisemnie poinformować rodziców, conajmniej z 3-dniowym wyprzedzeniem, podając datę, miejsce, godzinę nowego spotkania (pozyskując informację zwrotną wraz z podpisem rodzica).
          1. Rodzic jest zobowiązany do obecności na zebraniach.
          2. W razie nieobecności na dwóch zebraniach wychowawca może wezwać do szkoły rodzica w formie pisemnej (w terminie odpowiednim dla wychowawcy).
          3. W sytuacjach uzasadnionych wychowawczo szkoła wzywa rodziców (telefonicznie lub pisemnie) poza uzgodnionymi terminami.
          4. W sytuacjach wymagających niezwłocznego działania wychowawca może skontaktować się z rodzicami telefonicznie, w innych przypadkach wzywa rodzica za pośrednictwem Dziennika Elektronicznego, zeszytu do korespondencji lub sekretariatu szkoły ( w formie pisemnej). W przypadku zmiany adresu zamieszkania bądź numeru telefonu, rodzic ma obowiązek niezwłocznego zgłoszenia tego faktu do sekretariatu szkoły.
          5. W sytuacjach powtarzających się konfliktów, problemów lub zachowań rażąco łamiących statut szkoły, w tym regulaminu oceniania zachowania, wszelkie rozmowy z rodzicami odbywają się w obecności:

          - wychowawcy;

          - pedagoga.

           

          W nadzwyczajnych przypadkach w rozmowie może uczestniczyć także dyrektor szkoły. Z przeprowadzonej rozmowy sporządza się notatkę służbową podpisaną przez wszystkie uczestniczące w rozmowie strony. Odmowa podpisania odnotowywana jest w notatce służbowej.

           

          1. Rodzice pozostawiają wychowawcy kontaktowe numery telefonów, które są wpisane do dziennika lekcyjnego.
          2. Wynikłe w czasie zebrania sprawy trudne, wymagające udziału lub interwencji dyrektora szkoły, należy rozwiązać w ciągu 2 tygodni (zaraz po zebraniu wychowawca zobowiązany jest do poinformowania dyrektora szkoły o zaistniałym problemie).
          3. Wszelkie uwagi i wnioski dotyczące pracy szkoły, ocen, zachowania uczniów itp. Rodzice kierują osobiście (zgłoszenia telefoniczne nie będą rozpatrywane)w następującej kolejności do:
          1. Wychowawcy klasy,
          2. Nauczyciela uczącego przedmiotu,

          a w wyjątkowych przypadkach, po przebyciu wskazanej drogi służbowej do:

          1. Dyrektora Szkoły,
          2. Rady Pedagogicznej
          3. organu nadzorującegoszkołę.
          1. Uwagi i wnioski dotyczące pracy szkoły należy składać w formie pisemnej w sekretariacie szkoły. Uwagi telefoniczne, e-maile, wiadomości SMS wysyłane na prywatny numer nauczyciela/wychowawcy/pedagoga/dyrektora  nie mają charakteru korespondencji służbowej. W związku z powyższym osoby, do których są skierowane zwolnione są z obowiązku udzielania na nie odpowiedzi.
          2. Wyklucza się następujące zachowania rodziców wobec pracowników szkoły:
            • zastraszanie nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi,
            • telefony do szkoły z groźbami,
            • uzyskiwanie informacji o uczniu od nauczycieli poza budynkiem szkoły np. na ulicy,
            • przeszkadzanie w czasie zajęć, spotkań, dyżurów (poza nagłymi sprawami),
            • telefonowanie pod prywatny numer nauczyciela bez jego zgody.

           

           

           

          Rodzice i nauczyciele w trosce o poziom kontaktów i współpracy, przestrzegają zasad przyjętej procedury.

           

           

           

          Dokumentacja kontaktów z rodzicami:

           

          1. Obecność na zebraniu rodzic potwierdza złożeniem podpisu na liście przekazanej przez wychowawcę klasy.
          2. Notatka o temacie rozmowy / zebrania zostaje sporządzona w dzienniku lekcyjnym lub na odrębnej karcie, która następnie zostaje złożona w teczce wychowawcy.
          3. Pedagog prowadzi Arkusz Współpracy z rodzicami, w którym rejestruje datę i temat rozmowy.